McElhinney Vanquishes Treacy's 1974 3000m Record
Darragh McElhinney Sets New Irish Youth 3000m Record
Irish Life Health AAI Games
Sport Ireland National Indoor Arena, Abbotstown, Dublin
Sunday February 5th 2017
Steve Macklin tells Darragh McElhinney that he's set a new National Youths 3000m record
Darragh McElhinney, Bantry AC, set a new Irish Youth 3000m Record, of 8:18.88, in today's AAI Games, at the Sport Ireland National Indoor Arena, Abbotstown, Dublin eclipsing John Treacy's long standing record of 8:20.40, set in Edinburgh, in July 1974 - nearly forty three years ago.
Twitter Videos - Click on links
Darragh McElhinney finishing second, in a new Irish Youth Record, to William Maunsell, Clonmel AC
Phil Healy, Bandon AC, winning Womens 400m
Joan Healy Bandon AC, winning Womens 60m
Athletics Ireland Report - Feidhlim Kelly
Ben Reynolds (North Down) highlighted the Irish Life Health AAI Games with a European Indoor standard in the 60m hurdles alongside two Irish youth 3,000m records in Abbotstown today (February 5th).
Reynolds clocked 7.77 seconds in his second race of the day to edge under the required 7.80 for the European
Indoor Athletics Championships in Belgrade on March 3-5. Gerard O’Donnell (Carrick on Shannon) beat him earlier in the day clocking 7.88 in a high quality line-up.
Youth 3,000m records
There was star quality in the 3,000m races with youth shining through. 16-year-old Amy Rose Farrell (Blackrock) won the women’s 3,000m in 9:35.07 which was a new Irish youth record and a European Under 20 qualifying standard for this summer.
Bantry’s Darragh McElhinney may have finished second in the men’s 3,000m but was no less impressive with an Irish Youth record of 8:18.88. This also erased John Treacy’s outdoor youth record. William Maunsell (Clonmel) won with a front-running 8:16.65.
Phil Healy (Bandon) won a close women’s 400m ahead of Sinead Denny (DSD) in 53.92 to 53.96. Kerry O’Flaherty (Newcastle) overtook long-time leader Emma Mitchell (Queens) in the final laps of the women’s 1500m to win in 4:16.04 to 4:17.42.
Cork Athletes Results
Mens 3k Walk | |||
---|---|---|---|
Rank | Name | Team | Result |
1 | WRIGHT Alex | Leevale A.C. | 11:15.1 |
2 | BOYCE Brendan | Letterkenny A.C. | 11:28.6 |
3 | MCMANAMON Cian | Westport A.C. | 11:44.1 |
Womens 60m | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | HEALY Joan | Bandon A.C. | 7.55 |
2 | WHELAN Niamh | Ferrybank A.C. | 7.63 |
3 | MURRAY Sarah | Fingallians A.C. | 7.67 |
Womens 3000m | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | FARRELL Amy Rose | Blackrock A.C. (Dublin) | 09:35.1 |
2 | DURKAN Ciara | Skerries A.C. | 09:40.8 |
3 | SMYTH Rachael | St. Coca's A.C. | 09:43.8 |
6 | ROE Niamh | Leevale A.C. | 10:27.5 |
Womens 60m Heat 2 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | DOYLE Sara | St. L. O'Toole A.C. | 02:21.4 |
2 | O'CONNOR Orla | Drogheda & District A.C. | 02:22.5 |
3 | MCSHANE Angeline | City of Derry AC Spartans | 02:23.3 |
7 | O'SHEA Rachael | West Muskerry A.C. | 02:28.1 |
Mens 60m Heat 4 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | HEFFERNAN Neil | Leevale A.C. | 7.44 |
2 | GALVIN P.j. | An Riocht A.C. | 7.45 |
3 | SWANA Glody | Limerick A.C. | 7.51 |
Mens 60m Heat 5 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | O'SHEA Mark | Drogheda & District A.C. | 02:02.4 |
2 | KILGANNON Peter | Ratoath A.C. | 02:02.4 |
3 | ATKINSON David | Carraig-Na-bhFear A.C. | 02:02.6 |
Mens 60m Heat 6 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | ENNIS Nick | Crusaders A.C. | 7.22 |
2 | ROCHE Stuart | Clonliffe Harriers A.C. | 7.42 |
3 | MULCHRONE Paul | Leevale A.C. | 7.77 |
Mens 800m Heat 1 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | FITZSIMONS John | Kildare A.C. | 01:52.3 |
2 | MILNER Mark | Tullamore Harriers A.C. | 01:52.7 |
3 | SEXTON Kieron | Crusaders A.C. | 01:56.5 |
7 | MURNANE Matthew | Leevale A.C. | 01:58.5 |
Mens 800m Heat 2 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | BYRNE Lee | Rathfarnham W.S.A.F. A.C. | 01:57.3 |
2 | GLYNN Mark | Newbridge A.C. | 01:57.5 |
3 | FINN Daire | Celtic A.C. | 01:57.9 |
9 | O'SULLIVAN Garry | West Muskerry A.C. | 02:00.2 |
Mens 800m Heat 3 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | O'SHEA Mark | Drogheda & District A.C. | 02:02.4 |
2 | KILGANNON Peter | Ratoath A.C. | 02:02.4 |
3 | ATKINSON David | Carraig-Na-bhFear A.C. | 02:02.6 |
Womens 800m Heat 2 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | DOYLE Sara | St. L. O'Toole A.C. | 02:21.4 |
2 | O'CONNOR Orla | Drogheda & District A.C. | 02:22.5 |
3 | MCSHANE Angeline | City of Derry AC Spartans | 02:23.3 |
7 | O'SHEA Rachael | West Muskerry A.C. | 02:28.1 |
Mens 3000m | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | MAUNSELL William | Clonmel A.C. | 08:16.6 |
2 | MC ELHINNEY Darragh | Bantry A.C. | 08:18.9 |
3 | DUNLEAVY Emmett | Sligo A.C. | 08:24.6 |
8 | BYRNE Evan | Togher A.C. | 08:38.2 |
10 | FOX David | Leevale A.C. | 08:44.5 |
Mens 3000m Race 2 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | WIKTORSKI Neil | Bray Runners A.C. | 08:47.8 |
2 | COLLINS John | Skibbereen A.C. | 08:52.7 |
3 | MORAN Jack | Mullingar Harriers A.C. | 08:53.1 |
7 | O'REILLY Christopher | Togher A.C. | 09:08.6 |
11 | RICHARDSON Heywood | Leevale A.C. | 09:23.9 |
Mens 200m Heat 1 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | ARREY Brandon | Blarney/Inniscara A.C. | 22.01 |
2 | BENNETT Robert | Templemore A.C. | 22.11 |
3 | GILLICK David | Dundrum South Dublin A.C. | 22.3 |
Mens 200m Heat 3 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | QUILLIGAN David | Leevale A.C. | 22.74 |
2 | ESSUMAN Simon | Tallaght A.C. | 22.85 |
3 | WILSON Conor | Menapians A.C. | 23.05 |
200m Heat 4 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | WALSH Raymond | Abbey Striders A.C. | 22.6 |
2 | QUILLIGAN Michael | Nenagh Olympic A.C. | 23.32 |
3 | THOMPSON Gareth | City of Lisburn AC | 23.57 |
Mens 200m Heat 6 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | QUILLIGAN David | Leevale A.C. | 22.74 |
2 | ESSUMAN Simon | Tallaght A.C. | 22.85 |
3 | WILSON Conor | Menapians A.C. | 23.05 |
Womens 400m Heat 1 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | HEALY Phil | Bandon A.C. | 53.92 |
2 | DENNY Sinead | Dundrum South Dublin A.C. | 53.96 |
3 | MCILVEEN Erin | City of Lisburn AC | 57.23 |
Womens 1500m | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | O'FLAHERTY Kerry | Newcastle & District AC | 04:16.0 |
2 | MITCHELL Emma | Queens University AC | 04:17.4 |
3 | MCGLYNN Annmarie | Letterkenny A.C. | 04:27.4 |
6 | O'CONNOR Sinead | Leevale A.C. | 04:31.8 |
7 | BICKERDIKE Andrea | Leevale A.C. | 04:42.9 |
Mens 1500m Heat 1 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | TRAVERS John | Donore Harriers | 03:46.7 |
2 | KELLY Kieran | Raheny Shamrock A.C. | 03:47.6 |
3 | TUOHY Niall | Ferrybank A.C. | 03:51.9 |
8 | HORGAN Luke | Leevale A.C. | 04:01.9 |
Mens 1500m Heat 2 | |||
Rank | Name | Team | Result |
1 | FITZPATRICK Adam | Kilkenny City Harriers A.C. | 04:02.7 |
2 | FENLON John | St Abbans A.C | 04:04.7 |
3 | KEANE Evan | Waterford A.C. | 04:17.6 |
4 | CROWLEY Philip | Leevale A.C. | 04:18.9 |
7 | HOBBS Andrew | Leevale A.C. | 04:30.2 |