Irish Team for Celtic Games T&F International 2017
Fifteen Cork Athletes Selected for Celtic Games T&F International
Morton Stadium, Santry, Dublin
Saturday August 5th 2017
Fifteen Cork Athletes, from six Cork Clubs, have been included on the Irish squads, between the full representative and Development Squads, for next Saturday's, August 5th, Celtic Games T&F International, at the Morton Stadium, Santry, Dublin
The clubs represented are: Liscarroll A.C, Bandon A.C., Carrig-na-bhFhear A.C., Youghal A.C.; Leevale A.C., Abbey Striders A.C.
Cork Girls Selected to Represent Ireland
Ciara Sheehy, Liscarroll A.C.; Laura Nicholson, Bandon A.C.; Aisling Cassidy, Bandon A.C.; Emma Coffey, Carrig-na-bhFhear A.C.; Tirna Cahill, Youghal A.C.; Katie Moynihan, Leevale A.C.; Vickie Cusack, Liscarroll A.C.; Clodagh Walsh, Abbey Striders A.C.
Cork Boys Selected to Represent Ireland
Daniel Hurley, Leevale A.C.; Tommy Connolly, Leevale A.C.; Wymin Sivakumar, Leevale A.C.; Ryan O'Leary, Leevale A.C.; Dave McInerney, Bandon A.C.; Ryan O'Leary, Leevale A.C.; Padraig O'Callaghan, Leevale A.C.
Irish Team selection for Celtic Games International
Girls Team
Event | U16 Girls Celtic Team | | | U16 Girls Development Team | |
80m Hurdles | Tara Meier | Boyne A.C. | Holly Mulholland | City of Lisburn A.C. | |
200m | Nikolka Stevankova | Dooneen A.C. | Caoimhe Cronin | Le Cheile A.C. | |
1500m | Aimee Hayde | Newport A.C. | Murphy Miller | North Down A.C. | |
High Jump | Ciara Kennelly | Kilarney Valley A.C. | Roisin Kellagher | Annalee A.C. | |
Discus | Ciara Sheehy | Liscarroll A.C. | Chloe Casey | Craughwell A.C. | |
Event | U18 Girls Celtic Team | | | U18 Girls Development Team | |
100m Hurdles | Anna McAuley | City of Lisburn A.C. | Lydia Doyle | Galway City Harriers A.C. | |
400m Hurdles | Deirdre Murray | Na Fianna A.C. | Aoife Sheehy | Galway City Harriers A.C. | |
100m | Lauren Roy | City of Lisburn A.C. | Katie Murphy | Ferrybank A.C. | |
4 x 100m Relay | Lauren Roy | City of Lisburn A.C. | Katie Murphy | Ferrybank A.C. | |
Alana Ryan | Greystones & District A.C. | Lauren Cadden | Sligo A.C. | ||
Anna McAuley | City of Lisburn A.C. | Lydia Doyle | Galway City Harriers A.C. | ||
Caitlin O'Reilly | Clonliffe Harriers A.C. | Robyn O'Brien Awa Fane | Blackrock (Dublin) A.C. Mullingar Harriers A.C. | ||
200m | Alana Ryan | Greystones & District A.C. | Lauren Cadden | Sligo A.C. | |
400m | Miriam Daly | Carrick-on-Suir A.C. | Inez Duane | St. L. O'Toole A.C. | |
4x 400m Relay | Miriam Daly | Carrick-on-Suir A.C. | Inez Duane | St. L. O'Toole A.C. | |
Deirdre Murray | Na Fianna A.C. | Laura Nally | Galway City Harriers A.C. | ||
Rachel McCann | North Down A.C. | Roseanne Fitzgearld | Carrick-on-Suir A.C. | ||
Molly Brown | Metro St. Brigids A.C. | Laura Crossan | Finn Valley A.C. | ||
Jo Keane | Ennis Track A.C. | Aoife Sheehy | Galway City Harriers A.C. | ||
800m | Jo Keane | Ennis Track A.C. | Aine Corcoran | Shercock A.C. | |
1500m | Maeve Gallagher | Swinford A.C. | Kate Nurse | Suncroft A.C. | |
3000m | Grace Carson | Mid-Ulster A.C. | Annie McEvoy | Kilkenny City Harriers A.C. | |
2000m S/C | Laura Nicholson | Bandon A.C. | Caelainn Mc Quaid | Omagh Harriers A.C. | |
Shot Putt | Lystus Ebosele | Enniscorthy A.C. | Shauna McMahon | Blackrock (Louth) A.C. | |
Discus | Marguerite Furlong | Adamstown A.C. | Sarah McGlynn | Lagan Valley A.C. | |
Hammer | Jade Williams | Shercock A.C. | Tirna Cahill | Youghal A.C. | |
Javelin | Nikki O'Neill | Newbridge A.C. | Katie Moynihan | Leevale A.C. | |
Long Jump | Sophie Meredith | St Marys (Limerick) A.C. | Vickie Cusack | Liscarroll A.C. | |
High Jump | Daena Kealy | St Abbans A.C. | Emily Corcoran | Celtic DCH A.C. | |
Triple Jump | Aisling Cassidy | Bandon A.C. | Laura Cunningham | Craughwell A.C. | |
Pole Vault | Emma Coffey | Carrig-na-bhFhear A.C. | Clodagh Walsh | Abbey Striders A.C. |
Boys Team
Event | U16 Boys | | | U16 Boys Development | |
80m Hurdles | Iarlaith Goulding | St. Colmans A.C. | Cian O'Connell | Lake District A.C. | |
100m | Michael Farrelly | Portmarnock A.C. | Mervyn Shalemba | Tralee Harriers A.C. | |
800m | Cian McPhillips | Longford A.C. | Tommy Connolly | Leevale A.C. | |
Long Jump | Daniel Hurley | Leevale A.C. | Wymin Sivakumar | Leevale A.C. | |
Shot Putt | Adam Sheridan | Westport A.C. | Shane Cawley | Waterford A.C. | |
Javelin | Conor Cusack | Lake District A.C. | Darragh Kirk | Lifford Strabane A.C. | |
Event | U18 Boys | | | U18 Boys Development | |
110m Hurdles | Shane Monagle | Tramore A.C. | Aaron Tierney Smith | Menapians A.C. | |
400m Hurdles | Jack Mitchell | St. L. O'Toole A.C. | Ryan McNeilis | Athenry A.C. | |
100m | Joseph Finnegan Murphy | Dublin Striders A.C. | Shawn Benson | Ennis Track A.C. | |
4x 100m Relay | Joseph Finnegan Murphy | Dublin Striders A.C. | Shawn Benson | Ennis Track A.C. | |
Ryan O'Leary | Leevale A.C. | Aidan Darcy | Tallaght A.C. | ||
Shane Monagle | Tramore A.C. | Ross Daly | Enniscorthy A.C. | ||
Dave McInerney | Bandon A.C. | Gabriel Kahinde Pascal Ryan | Ennis Track A.C. Fingallians A.C. | ||
200m | Ryan O'Leary | Leevale A.C. | Pascal Ryan | Fingallians A.C. | |
400m | Tony Obubote | Ennis Track A.C. | Ciaran McManus | Fingallians A.C. | |
Tony Obubote | Ennis Track A.C. | Ciaran McManus | Fingallians A.C. | ||
Jack Mitchell | St. L. O'Toole A.C. | Jack Raftery | Donore Harriers | ||
Christopher Duffy | Tallaght A.C. | Ben Jones | Dundrum South Dublin A.C. | ||
Ciaran Carthy | Dundrum South Dublin A.C. | Jack Hayden | Menapians A.C. | ||
Louis O'Loughlin | Donore Harriers | Craig Giles | Clonliffe Harriers A.C. | ||
800m | Louis O'Loughlin | Donore Harriers | Craig Giles | Clonliffe Harriers A.C. | |
1500m | James Maguire | Dundrum South Dublin A.C. | Conor Ryan | Templemore A.C. | |
3000m | Shay McEvoy | Kilkenny City Harriers A.C. | Alexander Boyd | Lagan Valley A.C. | |
3000m S/C | Eoghan Keaney | Tallaght A.C. | Ruarcan O'Gibne | Boyne A.C. | |
Shot Putt | James Kelly | Finn Valley A.C. | Jack Nyhan | Dunboyne A.C. | |
Discus | Padraig Hore | Taghmon A.C. | Daniel Beveridge | Raheny Shamrock A.C. | |
Hammer | Sean Mockler | Moycarkey Coolcroo A.C. | Padraig O'Callaghan | Leevale A.C. | |
Javelin | Liam Connaughton | Dunleer A.C. | Joshua Hewlett | United Striders A.C. | |
Long Jump | Patrick Gilceava | Crusaders A.C. | Sean Carolan | Nenagh Olympic A.C. | |
High Jump | Jerry Keary | Craughwell A.C. | Ciaran Connolly | Le Cheile A.C. | |
Triple Jump | Daniel Forde Callinan | Loughrea A.C.SIAB | Cameron Leighton | Ballymena & Antrim A.C. | |
Pole Vault | Matthew Keenan Callinan | St. L. O'Toole A.C. | Tadgh Murtagh | Kildare A.C. |
Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)
Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date
Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events
Road Races Next Month - July 2017